Urolog Andrzej C.Krajewski

Andrzej C.Krajewski Prywatny Gabinet Urologiczny tel.503841444

Przerost prostaty anatomia

leave a comment »

Gruczoł krokowy (prostata  , stercz) jest narządem miąższowo-gruczołowym  , zaliczanym  do układu męskich narządów płciowych . Jest położony w miednicy mniejszej , bezpośrednio pod pęcherzem i otacza tylny odcinek cewki moczowej .

Z umiejscowienia stercza wynika jego ścisły związek z układem moczowym . Gruczoł krokowy wielkością i kształtem przypomina kasztana . U dojrzałego mężczyzny podstawowe wymiary narządu – wysokość , szerokość i długość – mają odpowiednio : 3 , 4 i 2,5 cm . Masa gruczołu wynosi około 20 g .

                 Stercz składa się z dwóch płatów bocznych : prawego i lewego , połączonych do przodu od cewki moczowej łącznotkankową węziną . Górna część gruczołu , zwana płatem środkowym , znajduje się pod pęcherzem moczowym i jest silnie związana z szyją pęcherza . Płat ten o kształcie klina leży pomiędzy proksymalnym odcinkiem cewki sterczowej a przewodami wytryskowymi , sięgając do poziomu ich ujść na wzgórku nasiennym . Położenie tego płata sprawia , że nawet mały jego gruczolak może utrudniać odpływ moczu z pęcherza . Gruczoł krokowy jest otoczony torebką , której część wewnętrzna ma włókna mięśniowe , a zewnętrzna składa się z tkanki łącznej wiotkiej , w której przebiegają naczynia .

Reklamy

Written by ack

Marzec 8, 2007 @ 20:10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: