Urolog Andrzej C.Krajewski

Andrzej C.Krajewski Prywatny Gabinet Urologiczny tel.503841444

ESWL

with one comment

ESWL to kruszenie złogów za pomocą fali uderzeniowej, generowanej poza ustrojem chorego.

Zabiegi ESWL przeprowadza się na urządzeniach zwanych litotryptorami. Generator maszyny wytwarza wysokoenergetyczne fale uderzeniowe.
Impuls ciśnieniowy powoduje w złogu powstanie naprężeń ściskających i rozciągających, doprowadzających do rozpadu kamienia. Fala uderzeniowa może być wytwarzana elektrohydraulicznie, elektromagnetycznie lub piezoelektrycznie.
Efekt kruszący fal uzyskiwany jest przez ich skupienie w miejscu, w którym znajduje się kamień. Wewnątrz kamienia poddanemu działaniu skupionych na nim fal dochodzi do dużych naprężeń, powodujących jego dezintegrację na drobne fragmenty. Drobne fragmenty rozkruszonego kamienia po zabiegu pacjent wydala z moczem. Litotrypsja falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo stała się metodą z wyboru w leczeniu większości kamieni nerkowych i moczowodowych(rozsądnej wielkosci to jest nie przekraczających 15 mm średnicy )

Oczywiście dopuszczalne jest leczenie złogów o większej średnicy , nalezy się liczyć jednak z możliwością powstania powikłań typu wodonercze , kolka nerkowa , steinstrasse czyli droga kamicza.

Skuteczność metody zalezy od lokalizacji złogu w drogach moczowych i jego wielkośći.

Wskazaniem do zabiegu usunięcia złogu jest jego wielkość przekraczająca 7 mm, zaś niezależnie od wielkości: współistnienie zakażenia układu moczowego z ryzykiem rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek lub roponercza, znaczne utrudnienie odpływu z dróg moczowych z zagrożeniem pogorszenia funkcji nerki, przetrwały ból, kamica jedynej lub przeszczepionej nerki, obustronny blok odpływu z nerek. Metodami alternatywnymi leczenia zabiegowego złogów w obrębie nerki są: ESWL, i metody zabiegowe  mało inwazyjne: PCNL, URS giętkim ureterorenoskopem, laparo- lub retroperitoneoskopia.

Skuteczność ESWL zależy od położenia i wielkości złogu, warunków anatomicznych oraz składu chemicznego. Wraz z rozmiarem złogu rośnie liczba kolejnych sesji. Maksymalnie trzy do pięciu. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu są: ciąża, znaczne skrzywienie kręgosłupa, otyłość znacznego stopnia, tętniak aorty lub tętnic nerkowych, zaburzenia krzepnięcia, ostre zakażenie układu moczowego.

Do zabiegu ESWL należy kwalifikować złogi o średnicy do 20 mm lub objętości 300 mm2. Górną granicę dla ESWL stosowanego w monoterapii stanowi złóg o powierzchni przekroju 40 x 30 mm.

W przypadku większych złogów istnieje możliwość terapii łączonej PCNL /ESWL. Skuteczność takiego postępowania waha się w granicach 71-96%. Złogami opornymi na działanie fal generowanych pozaustrojowo są: jednowodny szczawian wapnia, bruszyt i kamienie cystynowe. Położenie złogu w dolnym kielichu jest szczególnie niekorzystne, gdy oś kielicha dolnego tworzy kąt ostry z osią miedniczki. Skuteczność takiego postępowania spada poniżej 21% w przypadku złogów większych niż 1 cm. Najczęstszymi powikłaniami po ESWL są: krwiak podtorebkowy lub okołonerkowy, krwiomocz, kamica moczowodowa z pojedynczym złogiem bądź z szeregiem złogów ułożonych jeden za drugim w tzw. drogę kamiczą (steinstrasse).

Opisano także rzadkie powikłania, takie jak: perforacja moczowodu w górnym odcinku, ostre zapalenie trzustki, pęknięcie tętniaka aorty, krwiak wątroby i śledziony oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Skuteczność ESWL dla złogów nerki mniejszych niż 1 cm wynosi 64-92%, dla złogów 1-2 cm 59-89%, a dla złogów większych niż 2 cm spada do 39-70%. Skuteczność leczenia złogów położonych w odcinku proksymalnym moczowodu wynosi 65-81%.

 

Reklamy

Written by ack

Luty 24, 2007 @ 14:51

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] Skuteczność leczenia kamicy nerkowej metodą ESWL […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: