Urolog Andrzej C.Krajewski

Andrzej C.Krajewski Prywatny Gabinet Urologiczny tel.503841444

Transrektalne USG prostaty

leave a comment »


Transrektalne USG prostaty

Badanie pozwala na precyzyjne określenie wielkości gruczołu krokowego (prostaty, stercza), rozpoznanie ewentualnych guzów i określenie ich położenia. Umożliwia zróżnicowanie charakteru rozrośniętej tkanki w gruczole krokowym, czy jest to rozrost złośliwy czy łagodny oraz dokładne wykonanie punkcji w celu pobrania tkanek do badania histopatologicznego.

USG prostaty wykonuje się przezodbytniczo i tylko tak przeprowadzone badanie umożliwia dokładną diagnozę. Zaletą tej metody jest różnicowanie poszczególnych stref prostaty w zależności od typu budowy histopatologicznej. Metoda odróżnia strefę obwodową od strefy centralnej i przejściowej. Jest to istotne, gdyż w przypadku większości nowotworów punktem wyjścia jest strefa obwodowa, rzadziej strefy centralna i przejściowa. Tak precyzyjna diagnostyka różnicowa nie jest możliwa w badaniu przezbrzusznym.

Badanie USG przezodbytnicze służy także ocenie pęcherzyków nasiennych, ich symetrii, jak również określeniu baniek nasieniowodów. Ma to szczególne znaczenie u pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalenie prostaty oraz leczących się z powodu niepowodzeń w rozrodzie.

USG przezodbytnicze jest podstawowym narzędziem do wykonania biopsji stercza. W oparciu o to właśnie badanie ocenia się miejsca, które można podejrzewać o zmiany nowotworowe.

za
topmedical

Reklamy

Written by ack

Grudzień 6, 2010 @ 21:11

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: