Urolog Andrzej C.Krajewski

Andrzej C.Krajewski Prywatny Gabinet Urologiczny tel.503841444

Jak wygląda wizyta u urologa?

leave a comment »


Choroby mężczyzn – prostata

Wśród mężczyzn po 40 roku życia, najczęstszym schorzeniem są zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu prostaty. Z wykonaniem badania nie można zwlekać! Specjalista urolog, z klinicznym doświadczeniem, w większości przypadków już podczas pierwszej wizyty postawi diagnozę i rozpocznie terapię.

Choroby gruczołu krokowego to jeszcze nie rak prostaty

Przede wszystkim należałoby zaznaczyć, że istnieje kilka chorób prostaty. To, co się popularnie nazywa „chorobą prostaty”, to jej łagodny rozrost. Chory może mieć też bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, wtedy w moczu występują bakterie lub niebakteryjne, nazywane prostatodynią. Rzeczywiście, może się też rozwinąć nowotwór, najczęściej rak stercza, ale należy pamiętać, że rozpoznany w porę – jest uleczalny. Wszystkie te choroby powodują podobne dolegliwości i na podstawie samych objawów trudno je czasem rozróżnić.

Symptomy, które powinny skłonić np. czterdziestolatka do wizyty u urologa?

Najczęstszymi sygnałami schorzenia gruczołu krokowego są dolegliwości ze strony układu moczowego – częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, ból, pieczenie w cewce moczowej, itp. Objawy rozrostu prostaty następują powoli i często mężczyźni nie zauważają toczącego się procesu. Kiedy oddawanie moczu jest coraz trudniejsze, choroba bywa już zaawansowana. Dlatego zachęcam pacjentów, aby nie czekać na wyraźne symptomy lecz wcześniej zdecydować się na badania profilaktyczne i to już po ukończeniu 40 roku życia. Na wcześniejsze badania powinni zgłaszać się również pacjenci, u których w rodzinie występował rak stercza. Mężczyźni po 50 roku życia powinni wykonywać takie badania dwa razy w roku. Regularne badania kontrolne umożliwiają szybką diagnozę, pozwalają pozbyć się problemu, a co najważniejsze zapobiec rozwojowi raka prostaty.

Wizyta u urologa

Wizyta u lekarza urologa zaczyna się od wywiadu chorobowego. Jeśli pacjent przychodzi z objawami choroby, lekarz musi się dowiedzieć, czy wskazują one na rozrost prostaty. W diagnozie stosuje się również punktową ocenę objawów (pacjent wypełnia kwestionariusz IPSS ), która pozwala zidentyfikować nasilenie i rodzaj dolegliwości, ponieważ część z nich wynika z niestabilnej funkcji pęcherza moczowego. Podstawowym badaniem jest badanie przezodbytnicze /per rectum, DRE/, kiedy lekarz ocenia wielkość, kształt i symetrię gruczołu krokowego. Sprawdza, czy nie jest on powiększony, czy jest symetryczny i czy nie wyczuwa się zgrubień lub guzków. Należy też wykonać badanie krwi, aby oznaczyć antygen sterczowi (PSA).

Nowoczesnym i najbardziej szczegółowym badaniem jest transrektalne USG gruczołu krokowego /TRUS/, z możliwością wykonania biopsji.

Ultrasonografia przezodbytnicza jest metodą nieinwazyjną, niebolesną i stosunkowo niedrogą. Dzięki niej można zobrazować cały gruczoł, łącznie z częścią przednią, niedostępną przy badaniu palpacyjnym. W uzasadnionych sytuacjach, podczas USG można wykonać biopsję gruczołu krokowego. Polega to na pobraniu pod kontrolą głowicy przezrektalnej małych wycinków gruczołu, które są oceniane przez histopatologa. Takie postępowanie pozwala postawić precyzyjną diagnozę i indywidualnie dla każdego pacjenta ustalić dalsze postępowanie.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl – źródła darmowych artykułów do przedruku.

O autorze

dr n. med. Krzysztof Zajączkowski
luxmedlublin.pl

Reklamy

Written by ack

Maj 25, 2010 @ 19:45

Napisane w Info, Rak prostaty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: